To nejlepší z naší země - Klasa

V článku se dozvíte, jaké podmínky musí splňovat výrobek, aby mohl být oceněn značkou Klasa. Přečtete si, jakým pravidelným kontrolám podléhá a co vám značka Klasa zaručuje. Kupujte to nejlepší z naší země!
Tímto heslem se Státní zemědělský intervenční fond rozhodl propagovat kvalitní výrobky oceněné národní značkou Klasa, kterou od roku 2003 uděluje ministr zemědělství českým zemědělským a potravinářských výrobkům. Aby mohl být výrobek označen logem Klasa, musí splňovat určité základní podmínky:

* minimálně 70 % použitých surovin musí být tuzemského původu, u mléčných, pekárenských a masných výrobků dokonce 90 %
* výroba musí probíhat pouze na území ČR
* výrobce musí zajistit stálou kvalitu dodržováním pravidel správné výrobní a hygienické praxe

Všechny ostatní podmínky jsou rozpracované v Pravidlech pro udělování národní značky Klasa. Výrobky oceněné touto prestižní značkou jsou pak pod stálou kontrolou Státní zemědělské a potravinářské inspekce, masné výrobky sleduje i Státní veterinární správa. Jestliže by kontrolní orgány zjistili nedostatky odporující pravidlům, vyzvou výrobce k jejich odstranění. Ti vždy urychleně chyby odstranili, takže značka Klasa nemusela být dosud žádnému výrobku odebrána. A to se tímto logem může dnes na svých obalech pochlubit 1384 pekařských, masných, uzenářských, mlékárenských a dalších potravinářských výrobků od 198 výrobců! Jejich kompletní seznam můžete nalézt na speciálních webových stránkách www.eklasa.cz.

Spotřebitelé preferují značku Klasa
Z nejrůznějších průzkumů vyplývá, že značka Klasa je mezi spotřebiteli nejznámější značkou upozorňující na tuzemskou kvalitu. Zájem o české výrobky u zákazníků stále stoupá a toto logo jim usnadňuje orientaci při nákupu. Vyjadřují tím mimo jiné svoji podporu našemu zemědělství a potravinářskému průmyslu, které jsou dnes a denně vystaveny konkurenčnímu tlaku zahraničních dodavatelů. V současnosti, kdy je trh zavalen nejrůznějšími novinkami a množstvím potravin z dovozu, není jednoduché vybrat si opravdu kvalitní a zdravotně nezávadné potraviny. Na některých obalech stále chybí pravdivé údaje o složení a o nutričních hodnotách, což může zejména nemocným lidem způsobit nemalé potíže. A tak právě označení Klasa nám dává záruku, že si opravdu kupujeme český výrobek z převážně českých surovin, při jehož výrobě byla dodržována všechna přísná hygienická a technologická opatření a jeho kvalita odpovídá požadavkům na zdravotní nezávadnost.

Zdroj: Zdenka Macháčková, vedoucí ŠJ ve Všestarech; http://www.jidelny.cz/show.asp?id=546
09.05.2007 10:54:23
Jídelna
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one