Mezi návštěvníky veletrhu SALIMA byl i známý odborník na výživu, autor publikací o moderním stravování, ale zároveň i receptur na výrobky speciální výživy RNDr. Petr Fořt, CSc. V rozhovoru poradil jednoduchý recept na cestu ke zdraví: jíst méně, ale pečlivě si vybírat kvalitu.
Petra Fořta jsme zastihli na veletrhu MBK, kde v rámci prezentačního programu společností Lesaffre Česko a Lesaffre Slovensko přednášel na téma "Spotřeba cereálního pečiva: trend nebo mýtus?"

Jezdíte na brněnský veletrh často nebo je to výjimečná záležitost?
Není to výjimečná záležitost, jsem tady pravidelně. Pracuji v oblasti výživy a tím pádem i potravinářství, jsem autor různých zajímavých produktů, musím sbírat informace odevšad. Získávám tady inspiraci, třeba i v obalech, které mě taky zajímají. Zajímá mě dokonce i marketing, jako poradce nebo konzultant výrobce a autor receptur musím pracovat komplexně.

Už dlouhá léta se snažíte, aby se ke spotřebitelům dostaly kvalitní a zdraví prospěšné potravinářské výrobky. Může tomu napomoci i veletrh?
Veletrh je vždycky důležitý. Veřejnosti tady vidím hodně, a to je dobře. Jenže nejhorší je, že lidé kupují hlavně výrobky atraktivní napohled. Stejně jako v Americe, kde musí být všechno atraktivně zabalené, co nejvoňavější, co nejbarevnější, co nejsladší, co nejchutnější. A ten trend je dnes všude. Když budu chtít prosadit na trh nějaký racionální produkt, kvalitní potravinu, musím s tím počítat.

To zní hodně negativně.
Spíš reálně.

Vždyť právě v posledních letech se české stravovací zvyklosti změnily hodně k lepšímu.
Jistě je víc lidí, kteří slyší na zdravou výživu. Ale od výrobců potravin vím, že při zavádění takového výrobku potřebují investovat do nákupu dražších a kvalitnějších surovin, do reklamy. A lidé výrobek dražší třeba i jen o pár korun prostě nekoupí. To není pesimismus, ale realismus. Díky existenci osvětových pořadů a publikací se mi dejme tomu daří přesvědčit část lidí, kteří citlivěji reagují, ke koupi třeba biopotravin. Jenže moji klienti si pak stěžují, že je biopotravina stojí skoro dvakrát tolik. Já odpovídám, že jí přece nemusí sníst tolik. O tom to je: nemusí se sníst 15 deka gothajského salámu, ale 5 deka sušeného pršutu, čili naprosto čistého nekonzervovaného masa. To je argument, ale zase jen pro některé. Většina je stejně jako v minulosti spokojena, když má hodně jídla, je to jakýsi atavismus.

Myslíte si, že přejídání je stejný zlozvyk jako třeba kouření?
Přesně tak, je to vlastně náhražka, způsob řešení stresové situace. V Americe a v západní Evropě přišli na to, že od roku 1940 vzrostly porce u MacDonalda a kdekoli v restauracích víc než dvojnásobně. Přitom se dvojnásobně snížila fyzická aktivita a výsledek je, že se Američani kutálejí. A nemyslete si, že třeba Holanďané a Belgičané jsou hubení. A Řekové? Ti jsou dnes vyloženě tlustí, protože se přejídají a podlehli tomu, že místo svého jehněčího s olivovým olejem začali jíst hranolky a hamburgry. A takhle asi nakonec dopadneme všichni…

Jak v tomto kontextu hodnotíte snahu pořadatelů veletrhu SALIMA o prezentaci zdravější výživy v projektu TRENDY?
Myslím, že to je správný nápad a dobrá finta na návštěvníky, protože na veletrh racionální výživy by přišly jenom ženy a jenom pár. Sem chodí hodně lidí, kteří se zajímají o různé oblasti potravinářství, a je dobře, když si tady všimnou i zdravé výživy. Jakákoli forma upoutávky na to, že zdraví souvisí s výživou, je důležitá. Nevadí mi, že tady jsou i nezdravé potraviny, vždyť u každého druhu potraviny si spotřebitel může vybrat ze dvou extrémů. Tady v pavilonu vidíte bílé pečivo i celozrnný chleba, a tak je to se vším. Když sníte celou tabulku 70 a víceprocentní hořké čokolády, udělá to vašemu zdraví dobře, ale když budete jíst čokoládu mléčnou, kde je kakaové hmoty 15 - 20 % a zbytek je tuk, tak vás to nakonec zabije. Můžete si dát sušenky za pár korun, kde je samá transmastná kyselina, ale třeba cereální sušenky jsou v pořádku. Vždycky se dá vybrat. Tvrdí se, že zdravá výživa je drahá, a je to pravda. Ale to by mělo lidi, kteří se rozhodnout jíst zdravě, současně donutit jíst méně. V jejich vlastním zájmu, protože se zjistilo, že lidé jedí až dvakrát tolik, co musí.

zdroj: http://www.jidelny.cz/show.asp?id=434
09.02.2007 21:04:19
Jídelna
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one