Dětí, které mají problémy s nadváhou nebo obezitou, sice nijak dramaticky nepřibývá, ale přesto jich je o něco více než v minulých letech. Zapomeňte ale na slovo dieta, u dětí hodně záleží na pohybu.
Co žáci základních škol svačí? Sušenky, buchty, čokoládu či bílé pečivo. Z pití vyhrává cola. Zeleninu svačí jen devět procent z nich.
Článek se zabývá specifiky výživy dětí zejména v kontrastu s výsledky posledních průzkumů, jak se děti skutečně stravují, a přináší náměty a doporučení, jak tento stav zlepšit. V závěru článku naleznete desatero základních pravidel dětské životosprávy.
Víte, zda školní děti doma snídají a co snídají? Víte, co a jak svačí? Co mají v největší oblibě? Zda si svačiny kupují či nosí z domu? Na tyto a další otázky odpovídá jeden velmi zajímavý průzkum, jehož výsledky jsme dostali do redakce.
Stěžuje si vaše dítě na bolest hlavy? Příčina může být překvapivá: dítě málo pilo. Rodiče totiž často zapomínají, že děti samy od sebe na pití většinou nemyslí a pocit žízně se u nich dostavuje až v době, kdy už je manko v pití velké.
Dnešní děti jedí paradoxně nezdravěji než generace jejich prarodičů, která přišla na svět těsně po válce. Tehdy byl v Evropě obecně nedostatek všeho včetně potravin. Nevhodná strava má vliv třeba na školní výkony, stavbu kostí nebo na růst potomka.
Mnoha lidem se problém dětské výživy smrskl pouze na nadváhu nebo obezitu, ale už přehlížejí ostatní možné potíže. Je nicméně pravda, že problémy s váhou zůstávají nejhorším důsledkem nevhodného stravování, na které se navíc nabalují další patálie.
Ačkoli je každé dítě jiné, některé zásady platí pro všechny, bez ohledu na pohlaví a zdravotní stav. "Je potřeba, aby rodiče věděli, jak výživa ovlivňuje zdravotní stav," říká nutriční terapeutka Jitka Tomešová.
Lékaři bijí na poplach. Strava českých dětí je rok od roku horší.
2
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one