Když dítě svačí, jde mu lépe učení

Dnešní děti jedí paradoxně nezdravěji než generace jejich prarodičů, která přišla na svět těsně po válce. Tehdy byl v Evropě obecně nedostatek všeho včetně potravin. Nevhodná strava má vliv třeba na školní výkony, stavbu kostí nebo na růst potomka.
Největším prohřeškem je jednotvárná strava dospívajících, kteří preferují rychlé občerstvení. Ale i jídlo mladších dětí je příliš vydatné.

"Volný čas většiny dětí ovládla televize či počítačové hry, přirozený pohyb přestal být součástí jejich života," říká Alexandra Moravcová, dětská obezitoložka a endokrinoložka z Kliniky dětského a dorostového lékařství.

"Poruchy růstu, obezita, nebo naopak mentální anorexie a bulimie jako důsledek strachu z tloušťky, zvýšená nemocnost či alergie, oslabení imunitního systému, chronický únavový syndrom - to vše úzce souvisí s nesprávným stravováním."

Děti podle průzkumu Fóra zdravé výživy jedí nepravidelně, konzumují příliš mnoho sladkostí, pochutin a kolových limonád s vysokým obsahem kyseliny fosforečné na úkor běžné stravy. Naopak zelenině moc nedají.

"Odpovídající skladba výživy je přitom důležitá i pro psychický vývoj a schopnost učit se," říká Moravcová.

Dítě by mělo ráno snídat a dopoledne svačit, avšak z průzkumu mezi žáky základních škol v celé republice vyplynulo, že 48 procent žáků 6. tříd před odchodem do školy nesnídá (nebo snídá jen někdy).

Někteří ve škole nesvačí a jejich prvním jídlem je až oběd. Je přitom prokázáno, že kdo ráno nejí, hůře se soustředí, dříve se unaví a může ho také, pokud ani nepije, trápit bolest hlavy.

"Kvůli nadměrné konzumaci kolových limonád a nahrazování kvalitních mléčných výrobků čokoládovými tyčinkami, které nemají přes tvrzení reklam s mlékem nic společného, jsou děti ohroženy v dospělosti osteoporózou neboli řídnutím kostí," říká Moravcová.

Vápníkový deficit z dětství není možné později dohnat. Proto je zásobení vápníkem a vitaminy D, A, C, Kl, B6 a fosforem v dospívání tak důležité.

Dívky mají více problémů
U dívek se výživové nedostatky projevují častěji než u chlapců, začínají se totiž zajímat o postavu a dodržují módní diety - na dotaz "chceš zhubnout?" odpovědělo kladně 22 procent dívek šestých tříd.

Neuvážené diety s nízkým obsahem tuků však mohou vést jak k problémům spojeným s nedostatkem vitaminů rozpustných v tucích, tak s jejich vstřebáváním z potravy do organismu.

Zejména u vitaminu E se důsledky projeví až s odstupem mnoha let a mohou vyústit až v poruchy plodnosti. Anebo se dokonce mohou podílet na vzestupu rizika vzniku zhoubných nádorů v důsledku toho, že tělu chybí antioxidanty rozpustné právě jen v tucích.


Zdroj: http://zdravi.idnes.cz/zdravi_deti.asp?r=zdravi_deti&c=A060313_191715_zdravi_deti_ad

29.01.2007 08:32:40
Jídelna
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one