Děti hubnou jinak než dospělí

Dětí, které mají problémy s nadváhou nebo obezitou, sice nijak dramaticky nepřibývá, ale přesto jich je o něco více než v minulých letech. Zapomeňte ale na slovo dieta, u dětí hodně záleží na pohybu.
Lze čekat, že z mnoha dětí, které mají zatím váhu relativně v normě, vyrostou obézní dospělí, protože se už teď nijak nehýbou ani neomezují v jídle. A až přestanou růst, začnou se jim kilojouly přijaté navíc ukládat. "Z deseti obézních dětí si osm svá kila navíc přenáší do dospělosti," varuje Alexandra Moravcová, lékařka z kliniky dětí a dorostu pražské Všeobecné nemocnice.

Pozor na příliš rychlé hubnutí
Nejdůležitější je snažit se budoucí obezitě předejít už v dětství. "Avšak děti musí hubnout jinak než dospělí, protože přísná dieta by mohla ohrozit jejich zdravý vývin," upozorňuje Iva Málková ze sdružení Stop obezitě. Pokud dítě potřebuje zhubnout, je lépe slovo dieta vůbec nepoužívat.

Potomek by neměl mít pocit, že něco nesmí. Spíše jde o to, aby si k jídlu vytvořil zdravý vztah.
Proto nepomůže ani to, když je jídlo vnímáno jako odměna. Odborníci i u dětí varují před příliš rychlým hubnutím. Je to stejné jako u dospělých. Tempo hubnutí by se mělo pohybovat kolem půl kilogramu týdně.

Pro budoucnost dítěte je klíčové, aby se podařilo rozetnout bludný kruh, ve kterém se obezita spojuje s nechutí k pohybu. Čím je dítě kulatější, tím větší problémy mu pohyb působí a tím více tloustne. Většinou pak následuje posměch spolužáků, což mu na vztahu ke sportu také nepřidá.

Zde často pomůže pobyt ve specializovaných lázních, kde je dítě ve společnosti vrstevníků se stejným problémem. Dospělým obézním mohou lékaři alespoň částečně pomoci některými léky, které omezují vstřebávání tuku ve střevě, nebo medikamenty ovlivňujícími metabolismus. „U dětí do patnácti let takové léky vůbec nepřicházejí v úvahu. A i těm starším je předepisujeme jen zcela výjimečně,“ říká Moravcová.

Nejvíce vadí kila navíc u dospívajících
Dospívání je období, kdy se láme chleba pro celý další život. Obezita v raném dětství je relativně méně škodlivá. Nebo jinak, z obézních batolat vyrostou obézní dospělí méně pravděpodobně než z otylých puberťáků.

Pravděpodobnost, že se bude dítě v dospělosti trápit obezitou, výrazně stoupá, jestliže jsou obézní rodiče. A dítě už si dost možná zadělává na stejné zdravotní trable, které mají i oni – už u obézních dětí se objevuje vyšší krevní tlak nebo vyšší hladina inzulinu. Často si také stěžují na bolest kloubů, protože jejich pohybový aparát je nadměrně zatížen. Pokud se dítěti nepodaří obezity zbavit, prudce stoupá pravděpodobnost, že v dospělosti bude trpět ischemickou chorobou srdeční nebo třeba cukrovkou.

Žádná zázračná metoda na léčbu dětské obezity přitom není. Dítě musí omezit příjem tuků a cukrů a co možná nejvíce se pohybovat.

Mýty o dětském jídle
O dětské stravě stále panuje mnoho tvrzení, která se přitom nezakládají na pravdě. Mohou přitom nepřímo přispět k problémům s váhou. Čtěte, kterým mýtům nemusíte věřit:

1. Teplé jídlo dvakrát denně je nutnost
Není. Ale i tak je důležité mít na paměti zásady vyvážené stravy. Dítě může mít studenou večeři, ale nepředstavujte si pod tím chleba s máslem a se salámem. Mnohem lepší je chléb s plátkem tvrdého sýra a několik kousků zeleniny.

2. Polévka je nezbytnou součástí oběda
Nikoli. Polévka může povzbudit chuť k jídlu, v chladnějších dnech může zahřát, ale sytější polévku raději podávejte jako samostatné jídlo.

3. Dítě z oplácanosti vyroste
Nespoléhejte na to. Děti rostou ve skocích, a proto jsou někdy oplácanější víc než jindy, kdy se během krátké doby hodně vytáhnou. Většina dětí s nadváhou však končí jako dospělí s nadváhou nebo obezitou, a proto je lepší už v dětství jíst zdravě a nepřejídat se.

4. Dítě je třeba nutit, aby vše dojídalo
Rozhodně ne. Rodiče by měli vědět, kdy má dítě už dost a jaké jídlo mu chutná či nechutná. Pokud budou dítě do jídla nutit, může si k němu vypěstovat odpor. Dojídání za každou cenu nemá se slušným vychováním nic společného.

5. Dítě musí jíst za každou cenu
Proč by mělo? Pokud dítě nechce nabízené jídlo, jiné mu nedávejte. Zřejmě nemá takový hlad, aby ho to donutilo jíst pokrm, o který dvakrát nestojí.

6. Dítě musí mít denně maso
Není to pravda. Avšak strava dítěte by měla být pestrá a vyvážená, proto maso z jídelníčku nevynechávejte. Dávejte však přednost libovému, drůbeži a rybám.

7. Je jedno, jaké mléčné výrobky dítě dostává
Nikoli, záleží na tom. Dítě potřebuje ke svému růstu kvalitní mléko a mléčné výrobky. Vhodnější jsou výrobky se sníženým množstvím tuku, ne však nízkotučné. Prospěšné jsou i zakysané mléčné výrobky.

Jaká je ideální školní svačina
* k dopolední svačině vybírejte potraviny obsahující bílkoviny, které zároveň mají nízký glykemický index, tedy minimum cukrů; sladká jídla způsobí výkyvy hladiny cukru v krvi – to zhoršuje soustředění a schopnost zapamatovat si nové informace

* nejlepší je pro dítě plastová krabička naplněná různými druhy nakrájené zeleniny nebo ovoce a plátek celozrnného chleba s pomazánkou z tvarohu a bylinek

* obměňujte svačiny mezi jednotlivými dny, v úvahu připadá třeba žitný chléb s rybičkovou pomazánkou a velkým kusem červené papriky nebo 200 až 300 mililitrů jogurtového mléka, celozrnný rohlík a jablko, případně ovocný jogurt a banán

* ke svačině můžete připravit také chléb typu Šumava s rostlinným máslem, plátkem drůbeží šunky a listem salátu; nebo chléb s tvarohovým sýrem a kolečkem papriky, další den může být chléb s máslem, sýrem Eidam a kusem salátové okurky

* klasická česká školní svačina, rohlík s máslem a salámem, sušenky nebo oplatky, by se měla objevovat jen výjimečně; dítěti nepřináší žádné hodnotné živiny; navíc po podobných jídlech bude mít brzy zase hlad

* svačinu můžete doplnit hodně malou sladkostí

Zásady dětské stravy
* i dítě by mělo jíst často a malé porce, díky tomu se metabolismus udržuje ve vyšším tempu, proto by potomek měl snídat a ve škole svačit
* není chybou dávat zejména dospívajícím druhou lehkou večeři
* vybírejte potraviny s nízkým a středním glykemickým indexem, díky nimž má dítě dlouho pocit nasycení (tmavší pečivo pro děti starší osmi let, těstoviny nepřevářejte, z rýže vybírejte druh Natural a podobně)
* nenahrazujte dítěti lásku jídlem
* jděte ve zdravém stravování příkladem
* dětský jídelníček musí obsahovat dostatek bílkovin i kvalitních mléčných výrobků
* porce příloh by se měly zmenšit ve prospěch zeleniny, ale pozor, ani dítě s nadváhou nemůže večeřet či svačit ve škole jen ovoce a zeleninu
* nevyřazujte z jídelníčku potomka tuky, ale volte výrobky, které jich obsahují méně
* naučte dítě denně vypít alespoň dva litry neslazených tekutin; ideální je voda, vhodnou variantou je džus ředěný vodou

Důležité kontakty
Dětská obezitologická poradna Nemocnice Havlíčkův Brod (tel. 569 472 499),
Dětská obezitologická ambulance při dětské poliklinice FN Motol (tel. 224 433 806),
Dětská obezitologická ambulance ve Vítkovické nemocnici v Ostravě (tel. 595 633 551), Metabolická ambulance Nemocnice na Homolce (tel. 257 273 299, www.homolka.cz), stránky společnosti Stop obezitě (www.stob.cz),
on-line poradenské centrum www.vyzivadeti.cz, www.zdrava5.cz.

Zdroj:
http://zdravi.idnes.cz/deti-hubnou-jinak-nez-dospeli-djy-/zdravi_deti.asp?c=A070212_105521_hubnuti_ves
22.03.2007 12:19:13
Jídelna
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one