Chcete-li z dětí vegetariány

Přestože američtí a kanadští odborníci před časem vydali prohlášení, že vegetariánství dětem neškodí, čeští lékaři z toho nadšení nejsou.
Vegetariánství je podle lékařů pro děti zdravotním rizikem. Děti potřebují živočišné bílkoviny, jinak je jejich vývoj ohrožen. Ve stravě by jich mělo být nejméně 40%, optimálních je 50-70%.
Bezmasý jídelníček pro rodinu je vhodný jen v případě, že rodiče mají s vegetariánstvím dlouholeté zkušenosti a zajistí, aby dětem nechyběly důležité látky.


Rizika vegetariánství
Podle vrchní nutriční terapeutky z motolské nemocnice Mariety Balikové nelze alternativní výživové směry doporučit těhotným ženám a dětem do 10 let. Nebezpečné jsou i při kojení. Pro dospívající a dospělé může určitá forma vegetariánství představovat zdravý životní styl, ale za předpokladu plánování jídelníčku. "Vegetariánství a makrobiotika, které nepřipouštějí konzumaci žádných produktů živočišného původu, mohou zdraví malých dětí poškodit," upozorňuje nutriční terapeutka poradenského centra zaměřeného na výživu dětí Jitka Tomešová.

Zdroje bílkovin
Základním zdrojem živočišných plnohodnotných bílkovin je maso, mléko, mléčné výrobky a vejce. Bílkoviny jsou důležité pro tvorbu buněk, enzymů, přenos nejrůznějších látek v těle, imunitu i pro stahy svalů. Zdrojem bílkovin jsou i rostliny - hlavně luštěniny, obiloviny, ořechy a brambory. Jsou to ale bílkoviny, které mají jen osm esenciálních aminokyselin a nemají je v potřebném množství.

Důležitá soja
Mezi plnohodnotné bílkoviny se řadí jediný zástupce rostlinné říše, soja. Ta živočišné bílkoviny ale nenahradí, protože obsahuje látky blokující využití vitaminů a enzymů. "Přibývá dětí, které zdravotní problémy z jednostranné stravy přivedou až do nemocnice," varuje Baliková. Na specializovaném oddělení Fakultní nemocnice Motol se soustřeďují děti z celé ČR, kterým alternativní stravování poškodilo zdraví. Týdně se objevují až tři nové případy, kdysi to byl jeden za půl roku nebo rok.

Nejprve domluva
To, že děti strádají v důsledku špatného stravování, odhalí pediatr, a ten se snaží domluvit rodičům. Někdy to rodiče řeší změnou lékaře. "Není správné dopřávat dětem co nejvíc živočišných bílkovin," dodává Jitka Tomešová. Nadbytek bílkovin živočišného původu totiž poškozuje ledviny.

Zdroj: Marie Hamanová, 24hodin, 3.dubna 200706.04.2007 08:49:20
Jídelna
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one